ADVENTURE TESS - TAŃCZĄCA ZE ŚWIATEM NA WROCŁAW MOTORCYCLE SHOW 2018

22.02.2018


Motocykl, kobieta, taniec i podróż. Połączenie tego wszystkiego zwiastuje mieszankę wybuchową.

 

Bez wielkiego motocyklowego doświadczenia, z nierealną wiarą w sukces postanowiła sama, na motocyklu przejechać Bałkany. Sama, bo jak mówi, „podróżując samemu poznajemy więcej ludzi, otwieramy się na nich i ich historie, poznajemy również siebie jak w żadnym innym momencie. Podróżowanie samemu to szkoła charakteru, po takiej podróży życie już nigdy nie jest takie same.

Podróżniczka skupiła się głównie na Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. To najkrótsza, bo zaledwie 17 dniowa wyprawa Tess była dla niej największym wyzwaniem. Wyprawa zaczęła się z przygodami -  już drugiego dnia motocykl się zepsuł, zepsuł się również kolejnego dnia, na granicy z Serbią. Przepychając go przez granicę wiedziała, że poza Unią Europejską będzie zdana już tylko na siebie i życzliwość napotkanych osób.

Tess doznała serdeczności i pomocy miejscowych, którzy nie tylko bezpłatnie naprawili jej motocykl ale również użyczyli swoich maszyn do jazdy!

Przez 17 dni Teresa przejechała 3494 kilometrów, przemierzając 8 państw: Polskę, Czechy, Austrię, Węgry, Serbię, Czarnogórę, Bośnię, Chorwację oraz Słowenię.

Aby lepiej poznać życie ludności, nocowała u miejscowych, którzy codziennie witali ją tradycyjną potrawą i kieliszkiem rakiji – bałkańskiego alkoholu (to oczywiście po godzinach jazdy). Uczestniczyła też w zajęciach tańca ludowego „kolo”, który łączy bałkańskie narody.

Podsumowanie prawie 3,5 tysiąca kilometrów to 1 mandat za niepoprawne parkowanie Wiedniu, 1 stłuczka w Czarnogórze (z winy kierowcy samochodu), 1 parkingówka w Serbii. O takich rzeczach prawie już nie pamięta, za to na długo zostaną jej w pamięci niezliczone uśmiechy miejscowych, którzy widząc samotną motocyklistkę chętnie pomagali w każdej sytuacji.

Odwiedzcie targi WMS 2018 jeśli chcecie dowiedzieć się:

 • Jak przygotować się do podróży motocyklowej
 • Co tak naprawdę liczy się w motocyklowej wyprawie
 • Jak to jest z tą samotnością w podróży
 • Jakie znaczenie ma taniec w kulturze bałkańskiej
 • Czy kocioł bałkański wciąż istnieje
 • Dlaczego na Bałkanach kobiety nie jeżdżą na motocyklach
 • Jakie są różnice pomiędzy ludźmi w Serbii, Bośni i Czarnogórze
 • Dlaczego melodia Mazurka Dąbrowskiego była hymnem Jugosławii
 • Jak wygląda tradycyjna bałkańska kuchnia
 • Jak żyją 4 wymieszane ze sobą religie
 • Czy na Bałkanach wciąż widać ślady wojny
 • Dlaczego Kosowa nie ma na mapie

To była jej pierwsza motocyklowa wyprawa, pierwsza ale zdecydowanie nie ostatnia, ponieważ Tess już planuje na motocyklu w poszukiwaniu tańca udać się do Meksyku.

Teresa Chudecka - absolwentka psychologii, marzycielka i niepoprawna optymistka. Miłośniczka motocykli, podróży  i tańca.  Z miłości do niego postanowiła przetańczyć cały świat ucząc się przy tym narodowych tańców odwiedzanych przez nią miejsc. Odbyła samotną podróż po Europie,  Ameryce Południowej i Karaibach, w najbliższych planach:  Meksyk. Prowadzi bloga: www.adventuretess.com

MARCIN GŁOWACKI - POLISH NINJA
KONRAD
CZWORDON
GĘSI ZAKRĘT
ON HER BIKE
MOTOSAVE
ZAHORYZONT
OD ZERA DO BOHATERA
FREESTYLE FAMILY
ANNA JACKOWSKA